Časopis SPEKTRUM

Časopis SPEKTRUM vydává Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, z.s. ve spolupráci s Fakultou bezpečnostního inženýrství. SPEKTRUM vychází on-line na internetu (ISSN 1804-1639). V letech 1997 - 2000 a 2005 - 2013 byl vydáván v tištěné verzi (ISSN 1211-6920), v elektronické verzi vychází od r. 2014.

Časopis SPEKTRUM je zařazen Radou vlády pro výzkum, vývoj a inovace do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik v České republice.

Uzávěrka jednotlivých čísel je periodicky 31. května a 30. listopadu. K těmto termínům se přijímají příspěvky.

Zaměření časopisu

Časopis SPEKTRUM je zaměřen do oblasti bezpečnostního inženýrství. Zaměření jednotlivých článků preferujeme v následujících oblastech:

  • Prevence (zejména požární)
  • Represe (zejména požární)
  • Ochrana obyvatel
  • Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
  • Bezpečnostní plánování (havarijní, krizové, obnova, ...)
  • Krizový management
  • Nebezpečné látky

Formální náležitosti příspěvku

Každý zaslaný příspěvek musí splňovat formální náležitosti uvedené v pokynech pro autory. Nedodržení těchto pokynů může vést i k odmítnutí příspěvku. Na uveřejnění příspěvku není právní nárok.

Pokyny pro autory

  • redakce přijímá příspěvky dosud nepublikované z oblasti požární ochrany, bezpečnosti průmyslu, bezpečnostního plánování (bezpečnosti práce, havarijního a krizového plánování, krizového managementu) a ochrany obyvatelstva
  • příspěvek zpracujte v textovém editoru MS Word, příspěvek by neměl přesáhnout 7 stran A4 včetně obrázků a tabulek (okraje stránky 2,5 cm, písmo Times New Roman 12, nadpis 14 tučně, řádkování jednoduché)
  • k článku autor dodá anotaci (do 10 řádků) a klíčová slova v jazyce anglickém a mateřském
  • obrázky, grafy a schémata je potřebné dodat v digitální podobě (formát TIFF, GIF, JPG)
  • seznam literatury zpracovaný podle ČSN ISO 690
  • k článku je třeba připojit celé jména autora (autorů) se všemi tituly, adresa pracoviště, příp. e-mail
  • příspěvek zašlete e-mailem na adresu spbi@spbi.cz
  • příspěvek posoudí redakční rada a v případě jeho přijetí jej odešle k recenzi. Po obdržení posudku od recenzenta jej redakce postoupí autorům spolu s upraveným příspěvkem k tisku ke konečné korektuře
  • redakční uzávěrky jsou 31. května a 30. listopadu
  • Redakční zpracování příspěvků

    Ze zaslaných příspěvků vybere redakce příspěvky, které splňují výše uvedené podmínky a tematicky zapadají do jednotlivých částí časopisu. Dále redakce navrhne ke každému příspěvku 2 recenzenty. Recenzentům jsou zaslány příspěvky i s formulářem pro hodnocení příspěvku. Po navrácení příspěvků a recenzních posudků rozhodne redakční rada (na základě recenzních posudků) o podobě a obsahu připravovaného čísla časopisu. Pokud to z recenzních posudků vyplývá, vstoupí redakce do jednání s autory příspěvků a požádá je o doplnění, případně úpravu příspěvku dle recenzního posudku. Úprava příspěvku dle recenzního posudku je ponechána na autorovi, redakce respektuje možnou odlišnost pohledu na řešení dané problematiky, ponechává si však právo příspěvek nezařadit do časopisu, bez dalšího zdůvodňování. Příspěvky uveřejňované jako aktuality nepodléhají recenznímu řízení.

    Pravidla recenze

    Recenzenty navrhuje redakční rada z řad předních odborníků v dané oblasti. Recenzent by neměl být ze stejného pracoviště jako autor (spoluautor) příspěvku. Neměl by být současně i autorem článku, u kterého se předpokládá zveřejnění ve stejném čísle časopisu. Pro zachování objektivity se články k hodnocení poskytují anonymně, stejně jako připomínky recenzenta autorovi. Oponenti ve svém hodnocení musí jednoznačně uvést, zda příspěvek doporučují k vydání bez úprav, s drobnými úpravami, s rozsáhlými úpravami, nebo nedoporučují. V případě zásadní neshody oponentů může redakce zvolit třetího oponenta. K uveřejnění příspěvku v časopise je zapotřebí alespoň jeden kladný posudek.
    Redakční rada

    doc. Dr. Ing. Michail Šenovský

    Šéfredaktor

    doc. Dr. Ing. Miloš Kvarčák

    Zástupce šéfredaktora

    Členové redakční rady

    prof. Ing. Karol Balog, PhD

    Slovenská technická univerzita, Materiálovo technologická fakulta Trnava

    doc. Ing. Ivana Bartlová, CSc.

    VŠB-TUO, Fakulta bezpečnostního inženýrství

    Dr. Ing. Zdeněk Hanuška

    Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

    doc. Ing. Karel Klouda, CSc., MBA, Ph.D.

    Státní úřad pro jadernou bezpečnost

    RNDr. Stanislav Malý, Ph.D

    Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.

    prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc.

    Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta

    doc. Ing. Ivana Tureková, PhD.

    Slovenská technická univerzita, Materiálovo technologická fakulta Trnava